650 milyar dolar pahasındaki iki ABD’li fon Türkiye’den çekilme kararı aldı

Türkiye’deki ekonomik kriz, koronavirüsün de tesirleriyle git gide artıyor. Öte yandan, ülkedeki kimi yabancı yatırımcıların Ermeni diasporasının baskıları sonucu çekilme kararı aldığı belirtildi.

Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in, “650 milyar dolarlık iki ABD’li fon Türkiye’den çekiliyor” başlıklı yazısında, Türkiye’den çekilme kararı alan ABD’li şirket anlatıldı.

Yazıda şirketin, Türkiye’den çekilme kararının 36’ya 0 oyla alınması ise dikkat çekti.

Kerim Ülker’in yazısı şöyle:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, evvelki gün ABD’nin 20 kıymetli şirketinin yöneticileri ile internet üzerinden bir toplantı düzenledi. Cargill’den Honeywell’e, Pepsico’dan GE’ye dünyanın değerli şirketlerinin yöneticilerine Erdoğan, Türkiye’deki ekonomik ve toplumsal gelişmelerden bahsetti. Ankara-Washington ortasında ipleri kopma noktasına getiren 1915 olaylarının soykırım olarak kabul edilmesi de görüşmedeki hususlardan biriydi. Neredeyse tamamı Türkiye’de yatırımı ve ticareti olan şirketler ile görüşmelerin yapıldığı saatlerde ABD’de gözden kaçan değerli bir karar alındı. ABD’nin en kıymetli iki kamu fonu için alınan karar, iki ülkenin siyasi manada uzaklaştığının da resmiydi.

Uzun yıllardır Türkiye’de bulunan Kaliforniya Kamu Çalışanları Emeklilik Sistemi (CalPERS) ve Kaliforniya Devlet Öğretmenleri Emekli Sistemi (CalSTRS) isimli bu fonlar ABD’nin en değerli kamu fonları. CalPERS, 395 milyar dolarlık bir varlığı yönetiyor. CalSTRS’in yönettiği varlıkların büyüklüğü ise 254 milyar dolar. Yani iki fonun toplam büyüklüğü 650 milyar dolar civarında. Neredeyse Türkiye’nin iktisadı kadar. İşte bu fonlar, Türkiye’de değerli şirketlere yatırımları bulunuyordu. Yalnızca CalPERS’in Türkiye’deki varlıklarının büyüklüğü 200 milyon dolara yakın. Ermeni diasporası tarafından daima bu fonlara yönelik kampanya başlatılmış, Türkiye’deki operasyonlarını geri çekmesi konusunda baskı oluşturulmuştu.

KARAR 36’YA SIFIR ALINDI

Dün bu hususta son adım atıldı ve Kaliforniya Eyalet Senatosu, kararı onayladı. 40 senatörün misyon yaptığı Kaliforniya Eyalet Senatosu’da, iki fonun Türkiye’deki varlıklarını geri çekmesi tarafındaki karar alındı. Oylamaya katılan 36 senatörün tamamı bu kararı onaylarken, Türkiye lehine ne yazık ki bir oy bile çıkmadı. Yani özetle Cumhuriyetçi ve Demokratlar, fire vermeden Türkiye’den iki fonun da çıkması gerektiğini kabul etti.

Kamu fonları, yalnızca fırsat sunan, kar artıran ülkelerde yatırım yapmıyor ne yazık ki. Gideceği coğrafyaları belirleme kuralları; o ülkenin adaleti, toplumsal yapısı, ülkedeki insanların eğitimi, huzuru, toplumun barışı üzere hususlar.

Türkiye son periyot yurtdışı basında pekiyi bir durumda değil ne yazık ki. Siyasi önderler ortasındaki telaffuzlar, kullanılan lisan, adalete, kurumlara olan güvensizliğin artması Türkiye’nin vitrini olmuş durumda. Geçmişte Türkiye’ye koşarak gelen yabancı yatırımcıların şu anda durması, düşünmesi, kimilerinin ise çıkış yapması işte bu nedenlerden ötürü değil mi?  Yoksa hala potansiyeli yüksek olan Türkiye’ye neden gelmesinler?”

Kaynak: cumhuriyet.com.tr