ABD PCE enflasyonu beklentinin çok üzerinde

ABD PCE enflasyonu beklentinin çok üzerinde

ABD’de tüketicinin besin ve güç kümesi hariç satın aldığı mal ve hizmetlerdeki enflasyonu gösteren Çekirdek Şahsî Tüketim Masrafları, Nisan ayında aylık bazda %0,7 ve yıllık bazda %3,1 artışla beklentilerin çok üzerinde geldi. Temmuz 1992’den bu yana en büyük artış. Federal Rezerv’in enflasyon amacı için resmi olarak kullandığı PCE fiyat endeksi bir yıl öncesine nazaran %3,6 yükseldi. PCE, enflasyon verisinin öncü göstergesi olarak Fed tarafından dikkatle izleniyor.

Bununla birlikte, yıllık enflasyon ölçümleri baz tesirlerini yansıtıyor. Salgının başlangıcındaki çok zayıf enflasyon baskıları nedeniyle, fiyat ölçümlerindeki yıllık artışlar tipik olarak olduğundan daha büyük görünüyor.

Global besin ve emtia fiyatlarındaki yükselişin tesiriyle ABD’de son 13 yılın tepesine çıkan enflasyonun gelecek aylarda bir ölçü daha artması bekleniyor. Bugün açıklanan bilgiler de ana enflasyonu destekleyen kalemlerdeki artışın sürdüğünü gösteriyor. Fed yetkilileri bu yıl içinde enflasyonda görülecek yükselişin ani bir siyasete geçecek kadar süratli olmayacağı görüşünde, ama piyasalar Fed’in ön görülenden daha erken sıkı para siyasetine geçeceğini düşünüyor.

Öteki yandan,  şahsî gelir ise Nisan 2020’de karantina periyodundaki %10,8’lik artışa nazaran baz tesiriyle Nisan 2021’de %13,1 oranında daraldı. Kişisel masraf ise Nisan ayında aylık %0,5 artışla beklentilerle uygundu. Mart verisi de %4,7 oranına üst taraflı revize edildi.

Datanın ardından ABD Dolar Endeksi 90,45 düzeyine çıkarak 14 Mayıs sonrası en yüksek seviyeyi görürken para ünitelerinde de dolar tesiri arttı. Son saatte EUR/USD 1,2133’e gerilerken Ons Altın 1.890 dolardan süreç görüyor.

Gün içinde evvel 8,59 akabinde 8,6090 ile rekor tazeleyen USD/TRY ise son saatte 8,6176 ile yeni tarihi tepeyi gördü.

Investing /Bloomberg