Amazon asırlık sinema şirketi MGM’yi satın alıyor

Amazon asırlık sinema şirketi MGM’yi satın alıyor

Amazon, Hollywood’un esaslı sinema stüdyolarından Metro Goldwyn Mayer’i 8,5 milyar dolara satın alıyor. Görüntü akış hizmetlerinde Amazon Prime, Netflix ve Disney ortasındaki rekabetin daha da kızışması bekleniyor.

ABD’li (Amerika Birleşik Devletleri) e-ticaret devi Amazon, Metro Goldwyn Mayer (MGM) sinema stüdyolarını 8,45 milyar dolara satın almak üzere mutabakata varıldığını açıkladı. Amazon bu satın alımla, görüntü akış (streaming) hizmetleri alanında son yıllarda giderek kızışan rekabette pozisyonunu güçlendirmeyi hedefliyor.

Amazon’un 200 milyon aboneli görüntü akış hizmeti Prime Görüntü ile Netflix ve Walt Disney üzere şirketler ortasında kıran kırana bir rekabet yaşanıyor. Apple da TV+ hizmetiyle pazar hissesini büyütmeye çalışıyor.

Amazon Prime Video’nun Lider Yardımcısı Mike Hopkins mutabakatla ilgili olarak, “Bu muahedenin gerçek mali bedeli, derin kataloğundaki gizli hazinedir. Bu hazineyi MGM’nin yetenekli takımıyla birlikte tekrar tasarlayıp geliştirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Açıklamada MGM’nin sinema yapımcılığında yaklaşık bir asırlık geçmişinin bulunduğuna işaret edilerek Amazon’un MGM’nin mirasının ve sinema kataloğunun korunmasına ve müşteri erişiminin geliştirilmesine yardımcı olacağı kaydedildi.

1924’te kurulan ve altın renkli kükreyen aslan logosuyla bilinen MGM, Hollywood’da büyük bir şirkete bağlı olmayan az sayıdaki bağımsız sinema stüdyolarından biriydi. MGM, James Bond sinemalarının yanı sıra ortalarında “Ben Hur”, “Rocky” ve “Robocop”un da bulunduğu 4 bini aşkın sinema ve diziyi içeren dev bir arşive sahip bulunuyor.

Koronavirüs nedeniyle sinemaların uzun müddettir kapalı olması sinema sanayisine de ağır darbe indirirken konuttan izlenen görüntü akış hizmetleri kıymet kazandı. Amazon kendi üretimleri ve lisans alımları için yaptığı harcamayı 7,8 milyar dolardan geçen yıl 11 milyar dolara yükseltmişti.

MGM ile yapılan muahede, Amazon’un dört yıl evvel 13,7 milyar dolara organik eserler satan süpermarket zinciri Whole Foods’dan sonraki en büyük yatırımı olacak.

Deutsche Welle Türkçe