Borsada İşlem Hacmi Nedir?

Borsada İşlem Hacmi Nedir?

Borsada İşlem Hacmi Nedir?

Borsada işlem hacmi nedir? Bir menkul kıymet veya borsada olan tüm alım ve satım işlemlerinin parasal değerleridir. İşlem hacmi nedir ne anlama gelir gibi borsa da bununla ilgili pek çok kişinin aklında soru işaretleri bulunmaktadır. Biz de bu soru işaretlerine yanıt vereceğiz.

Öncelikle işlem miktarından başlayacak olursak işlem miktarı belirli bir dönem içinde el değiştiren menkul kıymet adedini gösterir. Yani kaç adet menkul el değiştirdi? Örneğin; iki hisse alınıp satılsın. Buna işlem miktarı demektir.

İşlem fiyatı ise bir menkul kıymetin alınıp satıldığı ve emirlerin gerçekleştiği fiyattır. Buna da örnek verecek olursak; üç işlem miktarı oldu ve bu üç işlem miktarının fiyatı yirmi 20 türk lirası, işlem fiyatı satılan miktarda üç lot miktarı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Borsada İşlem Hacmi Ne Anlama Gelir?

Borsa ile ilgilenen birçok kişinin çok sık duyduğu ve sık karşılaştığı sözcüklerden birisi de işlem hacmidir.

Özellikle teknik analizde işlem hacmi sıklıkla kullanılmaktadır. İşlem hacmi göstergeleri de bulunur. Grafiklerin altında da işlem hacimleri belirtilir. İşlem hacmi, işlemin konusu olan menkul kıymet adedi ile menkul kıymetlerin işlem gördüğü fiyatların çarpımının toplamını ifade eder.

Her bir hisse senedinin işlem hacmi toplanarak piyasanın işlem hacmi hesaplanmış olur.

İşlem Hacminin Değeri

Bir menkul kıymetlere verilen emrin gerçekleşmesi için karşısında da tersi bir emir olmalı. Ama İki işlem eşleşmelidir. Bu oldukça önemlidir. Şöyle düşünecek olursanız sizin sattığınız hisseye bir alıcı olmalıdır. Normal pazar stratejisi gibi düşünmelisiniz. Ancak alan olmadığı sürece burada bir işlem gerçekleşmez. Yani hem arz hem talep olmak zorundadır. Hisseyi satan ve alan olmalı ki fiyatlar eşleşerek işlem gerçekleşsin. Sonuç olarak burada işlem hacmi doğar, bu durumda alışların toplamı satış fiyatına eşit olmalıdır. Bir hisse senedinde işlem hacminin artması o hissenin daha çok el değiştirdiği anlamına gelir.

Borsa da işlem hacmi çok olduğu takdirde hisselerimizi istediğiniz zaman satabilirsiniz. İşlem hacminin artışı olumlu yönde olabileceği gibi satışlarda yaşanan artışın olumsuz bir nedenin de olabileceğini unutmayın.

İşlem hacmi, işleme konu olan menkul kıymetin işlem adedinin işlem gördüğü alış ve satışların fiyatlarının çarpılması ile bulunur.

Likit Nedir?

İşlem hacmi yüksek olan menkul kıymetler likit kavramı ile isimlendirilir. Likitlerde al-sat işlemi diğer menkul kıymetlere göre daha basittir. İşlem hacmi ve alıcı sayısı düşük hisse senetlerinde sahip olunan payların elden çıkması daha zordur. Bu gibi piyasalarda yatırımcıları etkilemek söz konusu olduğu için uygun koşullar oluştuğu zaman işlem yaparken dikkat edilmesi ve yatırımcıların da tüm değerleri dikkate alarak işlem yapması gerekir.

Trendler Nedir?

Fiyatların belirli bir yöne doğru hareketlerini gösterir fakat çoğu kişi de trendlerle çöküşleri karıştırır. Bu nedenle fiyatlar birden düşüş ya da yükseliş yaşıyorsa bu trend değildir. Genelde çöküşler ya da patlamalar kısa süreli olur ama trendler haftalarca, aylarca veya bazen yıllarca devam edebilirler. Fiyatlar yükseldikçe işlem hacminin bir seviyeye kadar artması işlem hacminin bağımsız olmadığını gösterir. Bir trend başlamadan önce hacminin artması normaldir. Aynı zamanda dip noktalarda rekor sayıların görülmesi de normal olarak karşılanmaktadır. Tepe noktasında oluşan rekor düşüşler  de düşüşün devam edeceğini yönünde yorumlanmaktadır. Bundan dolayı işlem hacimleri sürekli kontrol edilmeli ve borsada buna göre hareket edilmelidir.

İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi ortalamaları vardır. Hareketli ortalamaları işlem hacmi grafikleri sütun grafikleri kesiyor mu kesmiyor mu ? gibi durumlar söz konusudur. İşlem hacmi ile fiyat arasındaki ilişkinin paralel olması ve aynı yönde gitmesi ile ilgili bir göstergedir. Fiyatlar yükseliyorsa işlem hacminin de yükselmesi beklenmektedir.