Dolar/TL 8.50 kritik direncini aştı

Dolar/TL 8.50 kritik direncini aştı

TSİ 20:20’de dolar/TL 8.52-53 bandına yükselerek, çok kritik bir direnç olarak konuşulan 8.50’yi üst kırdı. Bireysellerin dövizde kalmayı sürdürmesi yanında siyasette artık tehditlere varan gerginlik TL’nin bedel kaybında kıymetli rol oynuyor.

Ancak,  bugün öğlenden sonra gözlenen ani sıçrama ABD tarafındaki gelişmeleri yansıtıyor. Biden’in Kongre’ye $6 trilyonluk bütçe sunması bütçe açıklarının yükselmesi manasını taşıyor. Bu durumda Fed’in “enflasyon süreksiz bir süreç” söylemi de kuşku götürür.

ABD’den güçlü datalar akmaya devam ediyor. Çekirdek sermaye malları siprişleri güçlü yükselişini 2ci ayına taşırken, birinci işsizlik müracaatları da düşüyor.

Sonuçta, Dolar Endeksi 5.5 aylık tabandan üst sıçrayıp 90 seviyesini üst kırdı. ABD gösterge 10 yıllık DİBS’in getirisi de %1.623’e yükseldi.

Gün boyunca rallilerini sürdüren MSCI Gelişmekte Olan Ülkeler (GOÜ) Pay Endeksi  ve FX üniteleri Latin Amerika seansında Brezilya reali hariç kıymet kaybediyor.

TL’nin bedel kaybı yanında, BİST-100 de bugün %0.81 düşerken, piyasalarda tatsız havanın 15 Haziran’da gerçekleşmesi beklenen Erdoğan-Biden tepesine kadar sürmesi çok mümkün.

Geçen hafta yabancı yatırımcılar  $225 milyon civarında pay senedi ve DİBS aldılar. Lakin, kişiseller ve kurumların DTH hesapları parite tesirinden arındırıldıktan sonra yalnızca $200 milyon düştü. DTH’lardan TL geçiş hızlanmadıkça, TL’nin gücünü müdafaası güç.

3 Haziran Perşembe günü yayınlanacak Mayıs  verileri de enflasyonda ivmeyi teyit edebilir. Bu durumda, TCMB’nin faiz indirmesi güçleşeceği üzere, yerleşikler tekrar DTH’lara geçiş yapabilir.

Siyasette yüksek tansiyon düşmez, zira muhalefet erken seçimde kararlı ve parlak ekonomik datalara karşın, sayısı gitgide artan fakir kitle, Erdoğan ve AKP’den koparak ülke idaresini güçleştiriyor.

15 Haziran doruğunda Biden’ın Erdoğan’a S-400’leri geri göndermesini önermesi mümkün. Şayet Erdoğan bu teklifi reddederse, yeni CAATSA yaptırımları gelebilir. Ya da Halkbank davası aleyhimize sonuçlanabilir.   Sedat Peker’in daima vurgu yaptığı Türkiye menşeli cocain ticareti yeni soruşturmaların açılmasına neden olabilir.

Hala Fed’den aralıksız gelen “enflasyonda yükseliş kalıcı olmaz” açıklamaları ile, ABD doları ve 10 yıllık tahvil getirileri sakin. Ancak bu sukunet yeni ve enflasyonun ivmelendiğini gösteren datalara dayanamayabilir. Bu senaryoda, yalnız TL değil, dış istikrarı yahut bütçe istikrarı bozuk GOÜ’in para üniteleri üstünde baskı sürer.

Yerlilerin DTH’larında düşüş devam ediyor; yabancı sermaye girişi çok kısıtlı

FÖŞ ve Erda Gerçek; Enflasyondan Fed’in para siyaseti ve borç krizine giden yol

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Sherman Ankara’da