Dünya Bankası’ndan Türkiye için enflasyon öngörüsü!

Dünya Bankası’ndan Türkiye için enflasyon öngörüsü!

Reuters’ta yer alan habere nazaran, Dünya Bankası’nın üst seviye bir yetkilisi Türkiye için enflasyon iddiasında bulundu.

Dünya Bankası’nın üst seviye bir yetkilisi, Türkiye iktisadının görünümünün “son derece belirsiz” olduğunu belirterek, ekonomik büyümenin “güçlü” para siyasetine ve salgının denetim altına alınması için uygulanacak önlemlere bağlı olduğunu açıkladı.

Bankanın üst seviye ekonomisti David Knight, Türkiye iktisadı için “Bu yılki görünüm çok belgisiz ve bilhassa para siyaseti olmak üzere siyasetlerin gidişatına ve koronavirüsü denetim altına alma önlemlerinin etkililiğine bağlı olacak” dedi.

Knight, Dünya Bankası’nın bu yıl ihracatın güzelleşmesine bağlı olarak Türkiye için yaklaşık yüzde 5’lik bir ekonomik büyüme öngördüğünü ve 2021 yılı için enflasyonun ortalama yüzde 15.5 olmasını beklediğini belirtti.

Banka yetkilisi ayrıyeten Türkiye’nin siyaset faiz oranının yüzde 19 olarak belirlenmiş olmasının “uygun” olduğunu ve Türkiye’nin ABD para siyasetinin sıkılaşmasından kaynaklanacak arz şokları dahil olmak üzere dış risklere maruz kalmaması için “güçlü” bir para siyaseti izlenmesinin gerektiğini tabir etti.

cumhuriyet.com