Eğitim Bursu Veren Kurum ve Kuruluşlar

Eğitim Bursu Veren Kurum ve Kuruluşlar

Eğitim bursu veren kurum ve kuruluşlar hem yardım almak hem de vermek amacıyla kurulmuştur. Zorlu eğitim sürecini tamamlayan ve üniversiteye girebilmek için sınava katılan öğrenciler için, hem girdikleri sınavların sonuçları hem de üniversitelerin yerleştirme sonuçları açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından yoğun bir sevinç yaşayan öğrenci ve aileler ise, bundan sonraki sürece yönelik planlar yapmaya başladılar. Çünkü, üniversite eğitimi her ne kadar önemli olsa da, ailelerin ekonomik açıdan oldukça zorlanacağı bir süreç olarak da bilinmektedir. Bundan dolayı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilecek geri ödemesiz burs ve kredilere başvuru koşullarını araştırmaktadırlar. Ülkemizde öğrencilerin maddi açıdan desteklenebilmeleri ve burs alabilmeleri için tek başvuru ise Kredi ve Yurtlar Kurumu’na yapılmayacaktır. Bunun dışında burs veren kurumlar da bulunmaktadır.

Vakıflar Kursiyer Seçer Mi?

2021 ve 2021 yıllarında üniversiteye yeni başlayacak ve üniversite eğitimi almakta olan kişilere, birçok kurum geri ödemesiz burs sunmaktadır. Bunların büyük bir kısmı internet üzerinden başvuruları kabul edip incelemelerde bulunmaktadır. Ardından belirlenen kriterlere uygun olan kişilere de geri ödemesiz burs sunulmaktadır.

Öğrenciye Burs Veren Kurumlar

Burs veren kurumlar için 2021 ve 2022 yıllarında başvuru yapabileceğiniz kurumlar şu şekildedir.

 1.  Türkiye Diyanet Vakfı
 2.  Atatütürkçü Düşünce Derneği
 3. Türk Eğitim Vakfı
 4. Vehbi Koç Vakfı
 5.  Yüzyıl Eğitim ve Kültür Vakfı (YRKÜV)
 6.  İstanbul Ticaret Üniversitesi
 7. Alarko Holding
 8. Şahinler Holding
 9. Toplum Gönüllüleri Vakfı
 10. Sema Yazar Gençlik Vakfı
 11. Mehmet Zorlu Vakfı
 12. Anadolu Vakfı
 13. Hüsnü Özyeğin Vakfı
 14. İstanbul Sanayi Odası Vakfı
 15. İstanbul Ticaret Odası
 16. Milli Eğitim Vakfı

Bu vakıfların herhangi birinde bursiyer olmak için bazı koşullar bulunmaktadır. Üniversite ya da lise döneminde maddi durumu kötü olan öğrencilere burs verilmektedir. Pek çok vakıf bu noktada yardımseverler ile yardıma muhtaç kişileri birleştirmektedir.