Fintech Sıralamasında 5 Ülke

Fintech Sıralamasında 5 Ülke

Bugün dünyaca konuşulan fintech sıralamasında 5 ülke yi incelemekteyiz. Uzun adı ile finansal teknoloji anlamına gelmektedir. Özellikle son bir kaç yıldır adından sıkça bahsedilmektedir. Fintech uygulamasının hayatımıza kazandırdıkları oldukça merak konusudur. Bunun yanı sıra Türkiye’ye yararı da araştırılmaktadır. Finans ve bankacılık sektöründe uzun zamandır varlığını sürdürmektedir. Bu sektör dışındakiler için de anlamı merak edilmektedir. Önemi yeni yeni kavranmaya çalışılmaktadır.

Fintech Nedir?

Arama motorlarında oldukça sık aratılan finceth nedir? Sorusu her geçen gün ilgi odağı olmaktadır.  İngilizcede finans (finance) ve teknoloji (technology) sözcüklerinin kısaltmalarının birleşiminden oluşan fintech adını almıştır. Bununla birlikte finansal sektördeki çözümlere verilen bir addır. Teknolojik alanda ilerleme kaydedildikçe klasik bankacılık işlemlerine teknoloji müdahalesi olmuştur. Bu teknolojik müdahaleler açısından bakıldığında internet bankacılığı fintech’in ilk örneklerindendir. Son yıllarda bankacılıkla olan teknolojik devrimler de fintech şemsiyesi altında toplanmaktadır. Bunun yanı sıra kripto paralar da finceth şemsiyesi altında toplanmaktadır. Bankaların akıllı uygulamaları, internet üzerinden yapılan işlemler ve fatura ödemeleri dahil bu sistem içerisindedir. Herkes fintech tarihini farklı noktadan ele almaktadır. 1960 yıllarının sonunda ATM otomatları ilk temel taşı sayılabilmektedir. Ancak bazılarına göre günümüzde kullanmış olduğumuz banka uygulamaları gibi start-up lar fintech atası olarak kabul görmektedir.

Fintech Çözümleri Nelerdir?

Yatırım bankacılığı ve daha pek çok alanda hizmet sunmaktadır. Fintech çözümleri gelecek zamanda normal bir insana göre son derece hızlı analiz yapabilecektir. Ayrıca insanın değerlendiremeyeceği kadar veriyi işleyebilen teknolojiler ile yatırım tavsiyeleri bile sunabileceği öngörülmektedir.  Bugün Ülkeler arasında da kıyasıya rekabet ortamı yaratan bir durumdur. Özellikle şirketlerin daha öznel üretim yapmasına olanak sunmaktadır. Bu ülkeler arasında büyük güç olarak görülen Amerika’da yerini almaktadır. Ancak sıralamada en yüksek hacmi büyük yatırımları ile Çin elde etmiştir. Ülkelerden ziyade şirketler arasında değerlendirme yapılmakta olup her sene sıralama sunulmaktadır. Bu noktada pek çok şirket bu listede yer almak için teknolojik atılımlar sağlamaktadır. Türkiye’de 2020 yılında bu listeye girebilecek şirketlere sahip olmuştur. 2012 yılından bu yana yatırım yapılan finansal teknolojiler yıllık %14 oranında büyüme göstermektedir.