İnşaat Kredisi Kullanımı

İnşaat Kredisi Kullanımı

İnşaat Kredisi Kullanımı

İnşaat Kredisi Kullanımı yollarını bu yazımızda sizler için derledik. Mühendis ve müteahhitlere kredi veren bankalar mevcuttur. Oldukça fazla tercih edilen bu kredi çeşidi birçok bankayı birbirleri ile rekabete sokmuştur. Bu kredi imkanları öncelikli olarak kamu bankalarından ; gelirken özel bankalar da çeşitli cezbedici fırsatlarla kamu bankalarını bu bağlamda takip etmiştir.

Hangi Bankalar İnşaat Kredisi Veriyor?

Kamu ve Özel olarak sınıflandırmak gerekirse İnşaat Kredisi veren bankalar aşağıda mevcuttur.

Kamu bankaları

  • Ziraat Bankası
  • Halkbank
  • Vakıfbank

Özel Bankalar

  • Türkiye İş Bankası
  • Akbank
  • Şekerbank

Ziraat Bankası İnşaat Tamamlama Kredisi Başvuru Şartları

Banka bu kredi sayesinde birçok müşterisine de ev sahibi olma imkanı sunmaktadır. Ancak bu krediye başvuru yapabilmeniz; AMA için bazı başvuru şartları belirtilmektedir.

Bu şartlar:

  • Kredi alacağınız evin en az %70’lik kısmı bitirilmiş olmalıdır.
  • 120 aya kadar vade imkanından yararlanmış olmaları gerekmektedir.
  • Kredi boyunca hayat ve konut sigortası yapılmış olmalıdır.

Halk Bankası İnşaat Kredisi

Her bankanın kendi inisifiyatine bağlı olarak bulundurduğu şartlar Halk Bankası için de geçerlidir. Bununla birlikte İnşaat seviyesinin yüzde yetmişinin tamamlanmış olması gerekmektedir. Bundan dolayı Konut kredisi için verilen ekspertiz değerinin yüzde yetmiş oranında olması gerekmektedir.

Türkiye İş Bankası İnşaat Kredisi Başvuru Şartları

Kredi için ekspertiz değeri 500.000 TL ve altı ise %90, üstünde ise %80’i karşılanır.

Şekerbank Konut Tamamlama Kredisi Başvuru Şartları

Şekerbank’ta belirlenen kredi vadesi en fazla 120 aydır. Ayrıca Konuta eksper tarafından bir değer biçilmektedir. Bundan böyle değerin en fazla yüzde altmışı kadar kredi kullanılabilmektedir. Ancak  Şekerbank yapımı tamamlanmayan konutlar için de kredi imkanı sunmaktadır.

Her bankanın inşaat kredisi, ihtiyaç kredisi, bireysel ya da kurumsal kredi, konut kredisi, araç kredisi gibi birçok farklı kredi seçeneği bulunmaktadır. Ancak inşaat kredisi diğer kredilerden biraz daha farklıdır. Her bankanın kendi sözleşmesine uygun bulduğu başvuru şartlarını içeren bir sisteme sahiptir. Bununla birlikte Başvuru şartlarını yerine getirdiğiniz takdirde kredi notunuzun uygunluğu sorgulanmaktadır. Son olarak istediğiniz banka ile randevu sağlayıp bilgi alabilmektedir. inşaat kredisi için görüşme gerçekleştirilebilmektedir.