İş Bankası, yaklaşık 1 milyar dolar meblağında sendikasyon kredisi sağladı

İş Bankası, yaklaşık 1 milyar dolar meblağında sendikasyon kredisi sağladı

Türkiye İş Bankası, bankanın sürdürülebilirlik ilişkili birinci süreci olma özelliği taşıyan, 544,7 milyon Euro ve 300 milyon ABD Doları meblağında 367 gün vadeli sendikasyon kredisi muahedesini imzaladı.

Banka, böylelikle, toplamda 964 milyon ABD doları fiyatındaki kredi muahedesiyle, geçen yıl Mayıs ayında tamamladığı süreci % 110’un üzerinde bir oran ile yenilemiş oldu. İş Bankası tarafından sağlanan kredi, yılın birinci yarısında gerçekleştirilen süreçler ortasında özel bankalar içinde en yüksek dengeli süreç oldu.

27 Mayıs 2021 tarihinde imzalanan kredi muahedesinde Bank of America ve Abu Dhabi Commercial Bank koordinatör, Standard Chartered Bank ve Bank of America sürdürülebilirlik koordinatörü ve Emirates NBD Bank PJSC ise casus banka olarak misyon aldı.

Dış ticaretin finansmanında kullanılacak sendikasyon kredisinin en yüksek fiyatla katılan bankalara ilişkin kısmının toplam maliyeti Euro diliminde Euribor + %2,25, ABD Doları diliminde ise Libor + %2,50 oldu.

Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya’daki 18 ülkeden 38 bankanın iştiraki ile bir evvelki yıl sağlanan krediye kıyasla, alınan yüksek talep sayesinde iştirakçi banka sayısını ve toplam meblağı artıran İş Bankası, milletlerarası piyasalarda hem bankaya hem de ülkemiz bankacılık dalına duyulan itimadı bir defa daha teyit etmiş oldu.

Banka tarafından gerçekleştirilen birinci sürdürülebilirlik ilişkili sendikasyon kredisi kapsamında, sürdürülebilirlik performans kriterleri belirlendi. Bankanın elektrik tedarikinin yenilenebilir kaynaklardan sağlanması ve engelli dostu bankamatiklerin toplam bankamatik sayısına oranının artırılması üzere performans kriterlerine ulaşılması durumunda, sendikasyon kredisinin maliyetlerinde düzgünleşme gerçekleşecek.

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın, sağlanan krediye ait yaptığı açıklamada, “2021 yılında devam eden kuvvetli piyasa şartlarına karşın, çok sayıda bankanın iştiraki ile toplam 964 milyon ABD Doları meblağında sürdürülebilirlik kontaklı sendikasyon kredisi mukavelesini imzalamış olmamız, milletlerarası piyasalarda İş Bankası’na duyulan itimadı bir defa daha teyit etti. Sürdürülebilirliği her alanda benimseyerek tüm iş süreçlerimize entegre ederken, sürdürülebilirlik irtibatlı birinci sendikasyon sürecimize de imza atmaktan çok mutluyuz. Bu süreç, kaynağın temininden kullandırımına kadar uçtan uca tasarlanmış iş modelimizin başarılı bir örneği olma özelliği taşıyor. Yalnızca çevresel değil toplumsal etkilerimizi de göz önüne alarak belirlediğimiz performans kriterlerimiz ile sorumlu bankacılık anlayışımızı pekiştiriyoruz. Yılın birinci çeyreğinde ulaştığı 631 milyar TL’lik faal büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük özel bankası pozisyonunu sürdüren İş Bankası, sağlanan bu kredilerle gerçek bölümde faaliyet gösteren firmaların dış ticaret süreçlerinin finansmanına dayanak vererek ülke iktisadının gelişimine katkı sağlamaya devam edecektir” dedi.