İstatistiklerle Türkiye’nin kokain iktisadı

İstatistiklerle Türkiye’nin kokain iktisadı

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), iki yıldır üzerinde çalıştığı “Madde Bağımlılığı ve Bağımlılıklarla Uğraşta Sivil Toplumun Rolü” başlıklı çalışmasını geçen aylarda açıklamıştı.

Bu araştırmada, Türkiye’de yaklaşık 10 milyon insanın husus ve davranış bağımlısı olduğu tez edildi. Uyuşturucu bağımlılarının sayısının da bir milyon 700 bin civarında olduğu öne sürüldü.

Peker’in argümanına nazaran Türkiye’ye yahut Suriye’nin Lazkiye Limanı’na getirilen kokain buradan ülke içine yahut Ortadoğu’ya özel yatlar kanalıyla da dağıtılıyor. Tekrar Peker’in argümanına nazaran İstanbul ve Adana, uyuşturucu kullanımında Avrupa’da öne sıralarda.

Ele geçirilen kokain ölçüsü yüzde 89 arttı

Narkotik Cürümlerle Gayret Daire Başkanlığı, 22 Mayıs 2021 Cumartesi günü Twitter hesabından uyuşturucuyla gayretin sayısal datalarını paylaştı.

Yapılan paylaşımda 15 Temmuz 2016’dan bugüne kadar müdahale edilen uyuşturucu olayı sayısının yüzde 55, yakalanan kuşkulu sayısının yüzde 44 arttığını bildirilirken, kokain ölçüsüyle ilgili de bilgi verildi.

Buna nazaran 15 Eylül 2011 ile 15 Temmuz 2016 ortasında ele geçirilen kokain ölçüsü 2 bin 505 kilogram iken 15 Temmuz 2016 ve 15 Mayıs 2021 ortasında 4 bin 742 oldu. Ele geçirilen kokain ölçüsünün yüzde 89 arttığı kaydedildi.

Birgün’den Timur Soykan’a nazaran de, 9 Haziran 2020’de Buenaventura Limanı’nda yaklaşık 5 ton kokaine karşılık Türkiye’de yılda ortalama 1,5 ton kokain yakalanıyor. Tüm bu sevkiyatlar, milyarlarca dolarlık zehir ticareti için on milyonlarca dolarlık rüşvetlerle Türkiye’den yollar açıldığını ortaya koyuyor. Yani Türkiye’de tonlarca kokaini teslim alacak paraya ve güce sahip baron ya da baronlar var.

“Oysa gemiyle sevkiyatlarda kokainin gizlendiği konteynerin göndericisi, alıcı firması ve gümrük müşaviri kayıtlıdır. Onların uyuşturucu sevkiyatından haberi olmayabilir lakin konteynerin açılacağı ve ‘mal’ın alınacağı yer belirlidir. Keşke bu derin sessizliğin nedeni devam eden soruşturma ve takipler olsa. Lakin hafızasında Susurluk Skandalı olan Türkiye’nin çok haklı kuşkuları var. Ne de olsa devlet içindeki karanlık güçlerin, vatansever maskesi takmış cinayet şebekelerinin uyuşturucu pazarındaki rolünü öğrenmiştik yıllar evvel.”

2017 yılında kokain üretimi arttı

Narkotik Şube Raporu’nda 2017 yılındaki kokain üretiminin bir evvelki yıla nazaran yüzde 25 bir artış göstererek tüm vakitlerin en fazla ölçüsü olan 1.976 tona (yüzde 100 saf olarak iddia edilmiştir) ulaştığı belirtilerek, “Bunun temel nedeni, dünyadaki kokain üretiminin yüzde 70’inin gerçekleştiği Kolombiya’daki üretimde artıştır. 2017 yılında coca ekim alanında yüzde 17 oranında bir büyüme kaydedilmiştir” denildi.

Bilhassa Amerika ve Avrupa’daki yüklü yakalamaların kaçakçıları alternatif güzergahlara sevk ettiği, bu istikamette ülkemiz üzerinden, bilhassa Avrupa amaçlı kokain kaçakçılığı teşebbüslerinde de artışlar olduğu bedellendirilmektedir. 2017 yılından itibaren ünitelerimiz tarafından evvelki yıllara nazaran rekor seviyelerde gerçekleştirilen yakalamalar ülkemizin Güneydoğu ve Doğu Avrupa’ya amaçlı kokain kaçakçılığında artan bir formda transit ülke olarak kullanıldığının kıymetli bir göstergesidir.”

Türkiye’de ele geçen kokain ölçüsünde her geçen yıl artış oldu

Emniyetin 2020 ve 2019 yılına ilişkin raporlarında yer alan 2019, 2018, 2017 ve 2016 yılına dair kokain bilgilerine bakıldığında Türkiye’de yakalanan kokain ölçüsünde her yıl artış olduğu görüldü.

Yıllara nazaran yakalanan kokain ölçüsü

2019: 1638 kilogram

2018: 1509 kilogram

2017: 1485 kilogram

2016: 845 kilogram

Cankurtaran: Sayıların gerçek bilançoyu yansıttığını düşünmüyorum

Pekala kokain kullanımı ve bağımlılığında Türkiye’de durum ne?

Independent Türkçe’den Ali Kemal Fazilet, bu soruyu Uyuşturucu ve Bağımlılıkla Uğraş Platformu Lideri Yasemin Öney Cankurtaran’a yöneltti.

Son yıllarda Türkiye’ye yönelik kokain girişinde artış olduğunun devletin açıkladığı sayılarda da görüldüğünü söyleyen Cankurtaran, “Eskiden bu kadar fazla değildi. Lakin sayıların gerçek bilançoyu yansıttığını düşünmüyorum ve gerçek oranların açıklanandan çok daha fazla olduğu kanaatindeyim. Zira uyuşturucuda gerçek bilgilere tam manasıyla ulaşmak hiçbir vakit mümkün değil” savında bulundu.

Kokain kullananların sayısını tespit etmek başka uyuşturuculardan sıkıntı

Türkiye’de ele geçirilen kokain ölçüsünün artmasının kullanıcı sayısının arttığının en büyük delili olduğunu öne süren Cankurtaran, şöyle konuştu:

“Diğer uyuşturucu unsurları kullananların sayısı hakkında kestirimi sayılar ortaya atılabilse bile kokain kullananlarla ilgili ortalama bir sayı vermek çok güç. Zira kokain değerli bir uyuşturucu. Kullananlar da çoklukla paralı beşerler. Bu insanların sokakta üzerlerinde uyuşturucu ile yakalanması az olan bir durum. Tekrar tedavi olmak istediklerinde kayıt altına alınacakları merkezler yerine özel kliniklere yahut yurtdışına gittiklerinden tam sayılarını tespit kolay kolay mümkün olmuyor. Fakat ele geçirilen kokain ölçüsündeki artış ve bize gelen duyumlara baktığımızda kokain kullanan sayısının arttığını rahatlıkla söyleyebiliriz.”

“Zengin, paralı insan sayısındaki artış kokain kullanımını da artırdı”

“Cankurtaran, “Kokain kullanımı neden arttı?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Türkiye’de son yıllarda güçlü olarak isimlendirebileceğimiz insan sayısı arttı ve ülke geneline yayıldı. Yeni bir varlıklı kesim oluştu. Bunlardan bir kısmı da kendisini muhafazakar olarak nitelendiriyor. Alışılmış ki beşerler para sahibi epeyce vakit içinde zevklerinde de hayat biçimlerinde de kimi değişimler olabiliyor. Bu değişimler bazen olumsuz istikamette de oluyor. Kokain varlıklı uyuşturucusu olarak bilinir. Bunu alabilecek insan sayısı arttıkça, yeni zenginler çoğaldıkça Türkiye’ye giren kokain ölçüsü da arttı.”

 

“Muhafazakar zenginler ortasında da kokain kullananlar var”

Cankurtaran, kendisini muhafazakar olarak niteleyen ve son yıllarda sayıları artan paralı, varlıklı beşerler ortasında da kokain kullananların olduğuna dair duyumlar aldıklarını belirterek nedenini şöyle açıkladı:

“Bu şahıslar etraflarında muhafazakar olarak bilindikleri için alkolün olduğu gece kulübü üzere yerlere gitmiyorlar ya da oralarda görünmemeye çalışıyorlar. Buna rağmen tıpkı İran’daki üzere meskenlerde yahut özel yerlerde yapılan dışarı kapalı partilerin sayısında artış olduğu biliniyor. Buralarda da kokain kullanımı olduğuna dair duyumlar alıyoruz.”

Beyazyürek, elinde bu hususta şimdiki bir bilgi olmadığını belirterek, “Ancak Dünya Sıhhat Örgütü’nün (SDÖ) şöyle bir tespiti var. Bir ülkede şayet bir uyuşturucu unsur narkotik tarafından artan bir formda yakalanıyorsa o kullanıcı sayısındaki artışın da göstergesidir. Yakalanıyor ki demek ki kullananı var” diye konuştu.

“Düzenli kullananın en az 15-20 bin aylık geliri olması lazım”

Beyazyürek ayrıyeten kokainin değerli ve gelir seviyesi yüksek bölümlerce kullanılan bir uyuşturucu husus olduğunu belirterek, “Düzenli kokain çeken birinin geliri aylık 15-20 binden aşağı değildir” tabirlerini kullandı.

Türkiye’nin Narko-Ekonomisini Gazete Duvar Bahadır Özgür’den dinleyelim:

“BM Uyuşturucu Denetim Kurulu’nda yer alan Prof. Dr. Sevil Atasoy, pazara sürülen uyuşturucunun ortalama %10’unun lakin yakalanabildiğine dikkat çekiyor. Çabucak altını çizelim, bu oran tamamının Türkiye’de satıldığı manasına gelmiyor. Münasebetiyle Türkiye üzerinden geçen uyuşturucu trafiğinin hacmi tahminen 90 ile 140 milyar lira civarında. Bu ne mi demek? Geçen yıl rekor büyüme göstererek 827 milyar liraya çıkan Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla’nın %11’i ile %16’sı kadar bir ‘gölge ekonomi’ var demek!”

Çeşitli basın kaynakları, İstanbul Analytics GAST Raporu

Betam:  Türkiye’de Alkollü İçecek, Sigara, Tütün, Akaryakıt ve Cep Telefonlarının Yasa Dışı Ticaretinin Tahlili

Sedat Peker’den 7. görüntü: Yeni uyuşturucu sınırını kurmak için Venezuela’ya Binali Yıldırım’ın oğlu Erkan Yıldırım gitti

Türkiye Raporu: Sedat Peker görüntüleri analizi-Türkiye’de yüzde 57 derin devletin varlığına inanıyor