• YARIM ALTIN
  1.521,00
  % 0,19
 • AMERIKAN DOLARI
  8,3211
  % -0,05
 • € EURO
  10,0214
  % -0,16
 • £ POUND
  11,5984
  % 0,14
 • ¥ YUAN
  1,2853
  % -0,07
 • РУБ RUBLE
  0,1112
  % -0,20
 • BITCOIN/TL
  477636,615
  % 5,85
 • BIST 100
  1.420,00
  % 0,27

Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Nedir?

Konut Kredisi Yapılandırma (Refinansman) Nedir?

Refinansman eski zaman içerisinde çekilmiş bir kredinin ona fazla avantajlı faiz oranları ya da aylık belirlenen ödeme tutarı ile başka bir bankadan kredi işlemi çekilerek kapatılması durumuna denir. Sonuç olarak tüketici, farklı bir bankadan çekmiş olduğu düşük faiz oranlı kredi işlemi ile önceden yaptığı krediyi kapatabilir hatta daha az faiz oranı ile borçlanabilir.

Yapılandırma Ne İşe Yarar?

Tüketici olan kişinin sahibi olduğu borç tutarına göre kendisini tekrar düzenlemesidir. Bu açıklama günümüzde kredi yapılandırması diye karşımıza çıkıyor. Çekilen krediyi tekrardan yapılanmasını isteyenler düşük faiz oranlarına bakmalı ve kontrol etmeleri gerekir.

Neden Refinansman Yapılmalı?

Farklılık her çağ ve koşulların vazgeçilmez bir gerçeği haline geldi fakat yapılan farklılığın hızı da olduğumuz çağa göre farklılık gösterir. Örnek verilecek olunursa şuan da yaşadığımız zamanda farklılık, daha önceden ulaşılamadığı bir hızda ilerlemekte. Anlaşılan bu olmalı ki elinizdeki paranın değeri harcamalarınızın ve maaşınızın günümüzde çok hızlı bir şekilde değişebilir özelliğe sahiptir. Öncelikle de dalgalı kur bulunduran ülkelerde paranın değeri sık sık değişir. Bunların sonucunda fiyat ve harcamaların da yönü değişkenlik gösterir.

Refinansman Olmadan Faiz Oranında İndirim Olması Gerçek Dışı Mı?

Elde bulunan uygulamalar göz önünde değerlendirildiğinde, çekilmiş olan bir kredinin faiz oranının sözleşmeyi imzaladıktan hemen sonra değişimi mümkün olmaz. Nedeni kredi çekimi yapılırken veya alınırken, bankadan sorumlu kişi ile tüketici arasında bir sözleşme yapılır ve her iki tarafta elde olan bu sözleşmenin şartlarını yerine getirmekte sorumlu oluyor. Bu sorumluluk nedeni ile tüketici, bankadan çekmiş olduğu krediyi sözleşmede yer alan faiz oranı ile vade ve aylık ödeme tutarını ödemekle yükümlü olmuş oluyor. Anlaşılacağı üzere kredinizin faiz oranını değiştirmek istiyorsanız o kredinizi tekrardan yapılandırmanız gerekir diğer bir sözle refinansaman işlemine başvuruda bulunmalısınız.

Refinansaman Yapan Bankaların Şartları Nelerdir?

Refinansaman yapan bankaların genel ifadeyle ilk şartı güven konusu oluyor. Kredi taksitlerinin zamanında ödenmesi, borç vadesinin süresinin dolmaması, borç için aynı zamanda güvencesinin olması ve banka şartlarını karşılıyor olmanız gerekir.