Kredi Puanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi Puanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi Puanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi Puanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler sizler için derledik. Başvuru yapmadan önce mutlaka kredi puanı hakkında ön bilgi edinilmelidir. Kredi puanının Türkiye ortalamasının üzerinde olması kredi çekim sürecini kolaylaştıracaktır. Türkiye ortalaması standardı yaklaşık olarak 1.400 puan ve üzeridir.

Yanı sıra, kredi çekmeden önce mutlaka faiz oranları araştırmalıdır. Bazı bankalar müşterilerine özel faiz oranları sunmaktadır. Bu şekilde daha az faiz ödenmesi söz konusu

Kredi Başvurusu Öncesi Planlama

Aylık ne kadar kredi taksiti ödenebileceğinin tespit edilmesi gerekir. Aylık ne kadar taksit ödenebileceği kredi çekmeden önce belirlenecek en önemli ölçüttür.

Kredi vadesi seçiminin doğru yapılması gerekir. . Ve faiz oranının yükselecek olmaktadır.

Çekilen Krediden Vazgeçmek

Bankadan kullanılmış olan kredi gününde dahi iptal etmek mümkündür. Fakat krediyi iptal etmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Krediyi iptal etmeye karar verildiği takdirde bazı durumlar meydana gelmektedir. Eğer sözleşme imzalanmadı ise, bankaya bunu bildirerek masrafsız bir şekilde iptal işleminizi gerçekleştirilmektedir.

Kredi için sözleşme imzalanmış ve dosya resmi olarak işleme konulduysa teknik şartname değişmektedir. Bununla birlikte krediyi hiçbir ek masraf ödemeden iptal etmek, yani caymak için 14 günlük süre devreye girmektedir.

Kredi cayma süresi içerisinde bu talebinizi ilgili bankaya iletmek ve gerekli belgeleri kredi iptali için imzalamak gerekmektedir. Daha sonra ise banka tarafından kişinin hesabına yatırılan kredi tutarı, kişinin hesabı içerisinde tam ve eksiksiz tutarda bulunmalıdır.

Kredi İptal ve İade Süreci

Kullanmış olunan krediden cayma hakkı kullanıldıktan sonra bankalar kredinin iptaline ilişki süreci ( kredi ücretinin geri alınması, dosya masraflarının iadesi gibi) 7 gün içerisinde tamamlamaktadır.

Erken Ödeme Cezası

İhtiyaç doğrultusunda konut kredisi çeken bir birey, kredi cayma bedelini kullanmak için 14 günü geçirdiyse, kredisini tamamen kapatmak için erken kapama cezası ödemekle mükelleftir.

Kredi Haricinde Ödenen Ücretler

Kredi kullanmak istediğinizde, kredi tutarı + faiz + dosya masrafı ve poliçe bedeli ödenmektedir. Erken kapatmalarında ise, poliçe bedeli kişilerin hesaplarına geri iade edilmektedir. Fakat bilinenin aksine, dosya masraflarında iade işlemi söz konusu değildir.

YORUMLAR YAZ
  • Kuveyt İşçi Alımı Başvuru Şartları – Parapik1 ay önce
  • […] Ülkede çalışanların başında Amerikalılar ve Avrupalılar gelmektedir. Bu kişiler genellikle Türklerin aksine masa başı işinde çalışmaktadır. Konut kredisi ve yurt dışında çalışmak istiyorum […]