• YARIM ALTIN
  1.521,00
  % 0,13
 • AMERIKAN DOLARI
  8,3280
  % 0,10
 • € EURO
  10,0332
  % 0,23
 • £ POUND
  11,6254
  % 0,27
 • ¥ YUAN
  1,2863
  % 0,05
 • РУБ RUBLE
  0,1114
  % 0,10
 • BITCOIN/TL
  475308,476
  % 3,51
 • BIST 100
  1.420,00
  % 0,27

Kredi Başvurusu Öncesi Kredi Puanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi Başvurusu Öncesi Kredi Puanı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kredi başvurusu yapmadan önce mutlaka kredi puanı hakkında ön bilgi edinilmelidir. Kredi puanının Türkiye ortalamasının üzerinde olması kredi çekim sürecini kolaylaştıracaktır. Türkiye ortalaması standardı yaklaşık olarak 1.400 puan ve üzeridir.

Yanı sıra, kredi çekmeden önce mutlaka faiz oranları araştırmalıdır. Bazı bankalar müşterilerine özel faiz oranları sunmaktadır. Bu şekilde daha az faiz ödenmesi söz konusu olabilir.

Kredi Başvurusu Öncesi Planlama

Aylık ne kadar kredi taksiti ödenebileceğinin tespit edilmesi gerekir. Aylık ne kadar taksit ödenebileceği kredi çekmeden önce belirlenecek en önemli ölçüttür.

Kredi vadesi seçiminin doğru yapılması gerekir, unutulmaması gereken en önemli nokta, kredi vadesi uzatıldıkça, ödenecek toplam tutarın ve faiz oranının yükselecek olmasıdır.

Çekilen Krediden Vazgeçmek

Bankadan kullanılmış olan kredi gününde dahi iptal etmek mümkündür. Fakat krediyi iptal etmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Krediyi iptal etmeye karar verildiği takdirde eğer sözleşme imzalanmadı ise, bankaya bunu bildirerek zahmetsiz ve masrafsız bir şekilde iptal işleminizi gerçekleştirilebilir.

Eğer kredi için sözleşme imzalandıysa ve dosya resmi olarak işleme konulduysa, krediyi hiçbir ek masraf ödemeden iptal etmek, yani caymak için 14 günlük süre devreye girer.

Kredi cayma süresi içerisinde bu talebinizi ilgili bankaya ilettikten ve gerekli belgeleri kredi iptali için imzaladıktan sonra banka tarafından kişinin hesabına yatırılan kredi tutarı aynı şekilde kişinin hesabı içerisinde tam ve eksiksiz tutarda bulunmalıdır.

Kredi İptal ve İade Süreci

Kullanmış olunan krediden cayma hakkı kullanıldıktan sonra bankalar kredinin iptaline ilişki süreci ( kredi ücretinin geri alınması, dosya masraflarının iadesi gibi) 7 gün içerisinde tamamlamaktadır.

Erken Ödeme Cezası

İhtiyaç doğrultusunda konut kredisi çeken bir birey, kredi cayma bedelini kullanmak için 14 günü geçirdiyse, kredisini tamamen kapatmak için erken kapama cezası ödemekle mükelleftir.

Kredi Haricinde Ödenen Ücretler

Kredi kullanmak istediğinizde, kredi tutarı + faiz + dosya masrafı ve poliçe bedeli ödenmektedir. Kredi erken kapatmalarında ise, poliçe bedeli kişilerin hesaplarına geri iade edilmektedir. Fakat bilinenin aksine, dosya masraflarında iade işlemi söz konusu değildir.