Kredi vadeleri uzatılıp, faiz oranları düşürülmeli!

Kredi vadeleri uzatılıp, faiz oranları düşürülmeli!

İhracatçılar daha düşük faizle daha uzun vadeli kredi imkanı yaratma, ihracat teşvik ve dayanak paketlerinin artırılması daveti yaptı.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Lideri Jak Eskinazi, 18 seri No’lu Kurumlar Vergisi Genel Tebliği’nin ihracatçılar üzerinde yaratacağı negatif tesirlere karşın 2021 yılı 184 milyar dolar ihracat maksatlarını büyüttüklerini söyledi.

“2021 yılı için ihracatımızı 200 milyar doların da üzerine çıkarmayı vaat ettik. Bu amacı aşmamız için ihracat teşvik ve takviye paketlerinin artırılması, ihracatçılarımızın finansman noktasında desteklenmeleri büyük ehemmiyet arz ediyor. İhracat ünite fiyatlarındaki düşüşler ve dünyada emtia fiyatlarının artışları nedeniyle ihracatçıların sermayeleri geriledi. Bu olumsuz tabloda çok düşük faizli uzun vadeli kredilere gereksinimimiz var. Kendi dallarımızı sağlam bir formda inşa etmek için; borçluluğu azaltmaya yönelik bir programlar hazırlanması, nakit muhtaçlığının giderilmesi için uzun vadeli kredilendirmeye gidilmesi, sektörel bazda gereksinime yönelik yeni paketler hazırlanması, ihracatçı firmaların talepleri ve muhtaçlıkları doğrultusunda gerekli çalışmalar yapılmalı.”

Katma bedel yaratanlara özel teşvikler sunulmalı

Gereksinimimiz olan direkt yabancı yatırımların yüzde 18 azaldığını, Türkiye’nin rakipleri karşısında daha güçlü pozisyonda durması gerektiğine değinen Jak Eskinazi, “Brezilya 33 milyar dolar, Hindistan 57 milyar dolar yabancı yatırım alırken, Türkiye’ye 6,8 milyar dolar yabancı sermaye girdi. Tedarik zincirlerindeki kırılmalar dikkate alınarak, yabancı sermayeli direkt yatırımlar için yatırım ortamının güzelleştirilmesi ve katma paha yaratanlara özel teşvikler sunulması gerekiyor.” dedi.