Kripto Tarihinde Bitcoin’in Yeri Nedir?

Kripto Tarihinde Bitcoin’in Yeri Nedir?

Kripto Tarihinde Bitcoin’in Yeri Nedir?

Kripto Tarihinde Bitcoin’in Yeri Nedir? Tarihi perdesinde dijital(sanal) para ekonomisini oluşturan terimlerin, adlandırmaların kısaca ilgili bütün kavramların tamamı yer almaktadır. Bitcoin sanal bir ödeme işlemidir. Diğer ödeme birimlerinden hiçbir farkı yoktur. Ancak dijital para birimi adını almıştır. Ayrıca dijital paranın ilk kripto para örneği Bitcoindir.

Oldukça çok tercih edilen sanal para Bitcoin’in çalışma yöntemi kriptografi (şifreleme) yöntemine dayanmaktadır. Bitcoin’de para transfer işlemi hiçbir merkez tarafından yapılamamaktadır. Aynı zamanda hiçbir merkezi otorite tarafından takip edilememektedir. Para transfer işlemi, yapılan sunucunun merkezsizdir.

Bilgisayar sistemleri arasında dosya paylaşımı yapılarak sağlanır. Bu sistemin adı eşitler arası elektronik para transfer işlemidir. Bitcoin herhangi bir gerçek para birimine bağlı olmayıp arz ve talebe göre yükselme-düşme konusunda değişiklik gösterir. Ancak bazı platformlarda bitcoin ile gerçek paranın takası gerçekleştirilmektedir.

Bitcoin kullanımı açık kaynak yazılımına ihtiyaç duyar. Yazılımlar dizüstü bilgisayar, telefonlar dâhil geniş bir kullanım alanına sahip işlemci sistemlerinde faaliyet gösterirler.

Satın alınan Bitcoin’ler dijital para cüzdanı içerisinde  Dijital para kullanıcılarının anti virüs programını kullanması ve gerekli yedekleme işlemini yapması gereklidir. Dijital imza ağı ile oluşur.  Bitcoin’i kullanabilmek için kişinin bir açık anahtar ve bir de özel anahtar dosyasını bulundurması gerekir. Bu dosyaların korunması gerekir. Dosyaların silinmesi dahilinde Bitcoin’ler kaybolur.

Hangi Coinler Kar Ettirir

Bilgisayar sistemleri arasında dosya paylaşımı yapılarak sağlanır. Ama Bu sistemin adı eşitler arası elektronik para transfer işlemidir. Bitcoin herhangi bir gerçek para birimine bağlı olmayıp arz ve talebe göre yükselme-düşme lakin konusunda değişiklik gösterir. Ancak bazı platformlarda bitcoin ile gerçek paranın takası gerçekleştirilmektedir.

Bitcoin kullanımı açık kaynak yazılımına ihtiyaç duyar. Yazılımlar dizüstü bilgisayar, telefonlar dâhil geniş bir kullanım alanına sahip işlemci sistemlerinde faaliyet gösterirler.

Satın alınan Bitcoin’ler dijital para cüzdanı içerisinde korunur. Dijital para kullanıcılarının anti virüs programını kullanması ve gerekli yedekleme işlemini yapması gereklidir. Dijital imza ağı ile oluşur.  Bitcoin’i kullanabilmek için kişinin bir açık anahtar ve bir de özel anahtar dosyasını bulundurması gerekir. Bu dosyaların korunması gerekir. Dosyaların silinmesi dahilinde Bitcoin’ler kaybolur.