Merkez Bankası’nın kritik ünitelerinde misyon değişikliği- Uysal-Albayrak periyodunda atananlar dahil

Merkez Bankası’nın kritik ünitelerinde misyon değişikliği- Uysal-Albayrak periyodunda atananlar dahil

Bloomberg’in haberine nazaran, perşembe günü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın değerli departmanlarında misyon değişiklikleri yapıldı.

Bankacılık, İstatistik ve Araştırma departmanlarının başına yeni genel müdür atamaları yapılırken, kaynaklar geniş çaplı atamaların öbür departmanların orta seviye yöneticilerini de kapsadığını belirtti.

Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürü Yusuf Bora Enhoş olurken Araştırma ve Para Siyaseti Genel Müdürü olarak Mahmut Günay atandı.

Mart ayında Naci Ağbal’ın vazifeden alınmasının akabinde devam eden değişikliklerle üç Para Siyaseti Şurası üyesi de değiştirilmişti. Son olarak bu hafta Lider Yardımcısı ve Para Siyaseti Şurası Üyesi Oğuzhan Özbaş’ı vazifeden alınmıştı.

Barış Soydan: Uysal-Albayrak devrinde atananlar dahil kapsamlı değişiklikler yapıldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda dün gerçekleştirilen Banka Meclisi toplantısında alınan kararlarla bilhassa siyaset belirleme ve uygulama süreçlerinde tesirli olan ünitelerde yönetici değişiklikleri ve atamalar gerçekleştirildiği konuşuluyor. Kaynaklarım, Araştırma ve Para Siyaseti Genel Müdürlüğü, Yapısal Ekonomik Araştırmalar Genel Müdürlüğü, Bankacılık ve Finansal Kuruluşlar Genel Müdürlüğü gibi temel üniteler dahil çeşitli ünitelerde genel müdür ve öbür yönetici kademelerinde değişiklikler gerçekleştirildiğini belirtti.

Misyondan alınan isimlerin çoğunluğunun iki yıldan az müddettir misyonda oldukları, yerlerine atananların çabucak tamamının ya emsal ya da daha az kıdem ve deneyimde oldukları kaydedildi.

Yapılan atamalarla eski Lider Murat Uysal periyodunda, eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın onayıyla atandığı bilinen yöneticilerin birçoğunun misyondan alındığı da tabir edildi.

Yerlerine yapılan atamaların birkaç istisna dışında, bulundukları ünitelerin kıdemli ve deneyimli isimleri olmadığı, yöneticilik deneyimlerinin çok az ya da çok hudutlu olduğunun altı çizildi.

Merkez Bankası’ndaki değişim rüzgârının alt kademelere de ulaştığı, yakın vakitte muhasebe, lojistik, idari işler üzere bankanın takviye ünitelerinde de kapsamlı değişiklikler olacağı istikametinde beklenti oluştuğu belirtildi.

Kaynaklarım, iktisatta risklerin çok yüksek olduğu bir periyotta yöneticilik deneyimi sonlu isimlerin kilit misyonlara atanmasının başlı başına bir risk ögesi olduğunu vurguluyor.

T24/Dünya