Piyasa Bülteni: Gözler GSYH Büyüme Verisinde ve Kabine Toplantısında

Piyasa Bülteni: Gözler GSYH Büyüme Verisinde ve Kabine Toplantısında

ABD ve İngiltere piyasalarının tatil olduğu haftanın birinci gününde,yurt içinde GSYH bilgileri ve Kabine toplantısı izlenecek.

Milletlerarası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poors(S&P),yıllık takviminde cuma günü görülen Türkiye için bir kıymetlendirme raporu yayımlamadı.

ABD Lideri Joe Biden, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile İsviçre’nin Cenevre kentinde birinci sefer yüz yüze yapacağı görüşmede insan hakları ihlallerini gündeme getireceğini söz etti.

Beyaz Saray altyapı, eğitim ve iklim değişikliğiyle uğraşa yönelik harcamaları arttıracak 6 trilyon dolarlık bütçe teklifini açıkladı.

Çin’de imalat sektöründü büyüme Mayıs ayında, ham unsur maliyetlerinin2010’dan bu yana görülen en süratli artışı göstermesinin tesiri ile, düşüşgösterdi.

Çin Merkez Bankası yuan için ABD Doları karşısında günlük hareket bandıorta noktasını son 3 yılın en yüksek düzeyinde belirledi. Ticaretağırlıklı kur sepeti endeksi de 2016’dan bu yana görülen en düşük düzeye indi.

ABD Güç Bakanlığı’na bağlı Güç Bilgi Yönetimi (EIA) datalarına nazaran, İran güç bölümüne uygulanan yaptırımlara karşın Mart ayında İran’dan 1 milyon 33 bin varil petrol ithalatı yapıldı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, G7 maliye bakanları ve merkez bankası liderleri ile Cuma günü yaptığı toplantıda, pandeminin akabinde güçlüve kalıcı bir toparlanmanın desteklenmesi için daha fazla mali desteksağlanmasının kıymetine işaret etti.

-Yurt İçi Gündem..

Yurt içinde yeni haftaya değerli bir bilgi ile başlanacak. TÜİK, yılın birinci çeyrek devrine ait GSYH sayılarını açıklayacak (10.00). Türkiye iktisadı geçen yılın son çeyreğinde yüzde 5,9, yılın tamamında yüzde 1,8 büyümüştü. Foreks anketine katılan 16 ekonomistin2021 yılının 1.çeyreği için GSYH medyan varsayımı yüzde 6,6, 2021 yılı için ise yüzde 5,5 büyüme istikametinde oluştu.

Yurt içinde bir öteki değerli gündem hususu Kabine toplantısı olacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kademeli olağanlaşma takvimini açıklarken, yasakların kalkacağı tarih olarak 1 Haziran’ı işaret etmişti. Kabine’nin iki hafta ortadan sonra toplanarak kademeli olağanlaşma ile ilgili yeni adımları atması bekleniyor. Saat 15.00’te başlayacak toplantının akabinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamayapması bekleniyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Yunanistan temaslar da yakından takip edilecek.

TÜİK birebir saatte motorlu kara taşıtları datalarını de açıklayacak.

-Yurt Dışı Gündem..

Almanya’dan gelecek enflasyon dataları, Avrupa’nın en ön plana çıkangündemi olacak (15.00). Almanya’da Nisan ayında enflasyon aylık yüzde0,7, yıllık yüzde 2,0 artış göstermişti. İspanya, Portekiz, Slovenya,İtalya tüketici fiyatları da gündemde yer alıyor.

OECD’nin 37 üye ülkeye ait iddialarını içeren “Ekonomik GörünümRaporu” açıklanacak (12.00).

ABD ve İngiltere piyasaları tatil nedeniyle kapalı olacaklar.

Kaynak: foreks.com