Piyasa Bülteni | Türk Lirası Sepet Kur: Gemi keşfedilmemiş sularda

Piyasa Bülteni | Türk Lirası Sepet Kur: Gemi keşfedilmemiş sularda

Türk mali piyasalarında var olan kırılganlık dün de korunmaya devam etti. Türk beşerinin barometre olarak kullandığı USDTRY kuru, dün kamu kaynaklı döviz satışlarına (bu bir piyasa dedikodusu ve teyide muhtaç) karşın 8,55 düzeyinin test ederek tüm vakitlerin rekor düzeyine dayanırken, EURTRY 10,40 , GBPTRY ise 12,10 ile rekorunu bir adım daha kuzeye taşıdı.

Böylece, Türk Lirası sepet bazında tüm vakitlerin en kıymetsiz düzeyine yükseldi. Son haftalarda, bültenimizde, USDTRY kurunda potansiyel bir yükselişe taban hazırlayacak teknik bir formasyonun oluşmaya başladığını söyleyerek, okurlarımızı bu tarafta uyarmaya çalışmıştık.

Kurda yaşanan yükselişin art planında makro ekonomik manada cari açığın fonlanması ile başlayan sancılı süreç yatıyor. Turizm gelirlerinin, artan hadise sayıları ve beraberinde sürü aşılanmasında yaşanan gecikmelere nedeniyle bu sene (döviz girişi) takviye veremeyecek olması, öte yandan, yabancı yatırımcıların eksi gücü ile Türk Mali piyasalarında uzunluk göstermemesi (sermaye hareketleri) ve tahminen de en değerlisi TCMB rezervlerine yönelik soru işaretleri (güven erozyonu) topyekun kurun sebep değil sonuç olduğunu bizlere anlatmaya yetiyor.

USDTRY kuru, dün akşam üzeri, günlerdir beklediğimiz yükseliş hareketini teyit edercesine 8,55 düzeyine varan bir yükseliş kaydetmesi, alternatif piyasaları da bozdu. TL’nin dolar karşısında bedel kaybı, içerde BİST100 endeksinin günü %0,8 düşüşle tamamlamasına neden oldu.

İçeride sancılı seyir gözle görülür bir formda devam ederken, dışarıda ise optimistlik korunuyor. ABD borsaları geceyi ölçülü bir yükseliş ile tamamlaması akabinde sabah saatlerinde Asya piyasalarında coşkulu bir yükseliş görülüyor.

Bilhassa yatırımcılar, ABD’nin dünyayı COVID-19 salgınından çıkaracağına ve Biden idaresinin multi-trilyon dolarlık harcama iyimserliğine paralel Asya pay senedi piyasaları yükselişini yedinci güne taşıdı.

Gösterge endeks Tokyo borsası %2,2 üstte süreç görüyor. Pay senetlerinin yükselişine karşı, bütçe harcama artışı, ister isteme kendisini hafif de olsa tahvil faizlerini kıpırdatarak gösteriyor. Heyecan yapmaya şimdilik gerek görmüyoruz. ABD 10 yıllık tahvil getirisi %1,60 düzeyinden ve piyasalar hazır su akarken testiyi (getiri arayışı) doldurma telaşında!

Değerli madenler cephesinde, sakin seyri korunmaya devam ediyor. Altın 1,900 dolar, gümüşse 28 dolar düzeyinin çabucak altında süreç görüyor. Her ikisinde de tarafın üste olduğu görüşümüzü koruyoruz. Bilhassa, gümüşte, 27,30 düzeyi aşağı taraflı geçilmeden, üst istikametli isteği devam edeceğine inanıyoruz.

Kripto para cenahında ise, amiral gemi Bitcoin, 200 günlük kolay hareketli ortalamaların altında kaldığı sürece (bugün için 40,790) muhtemel bir üst yükselişten şimdilik kelam edemiyor, hatta risklerin aşağı taraflı artmaya başladığını da düşünüyoruz.

Bugünün bilgi takviminde, Türkiye’de ekonomik inanç endeksi ve TCMB aylık rezerv ve likidite raporu takip edilebilir. Dışarıda ise dikkatler, FED’in yakinen takip ettiği ve değerli bir enflasyon göstergesi olan çekirdek PCE (kişisel tüketim ve harcama) verisi üzerinde olacaktır.

Kaynak: iktisatbank.com