Swift Kodları Tüm Bankalar

Swift Kodları Tüm Bankalar

Swift kodları tüm bankalar içerisinde bulunmaktadır. BIC ( bank identifier codes) olarak da bilinen banka tanımlama kodlarıdır. Bu kodlamalar uluslararası para transferlerinde kullanılmaktadır. Ve bankaların kendi aralarında haberleşmelerinde kullanılan bir kod sistemidir. Bu kod sistemleri sayesinde uluslararası anlamda para yatırmak, para çekmek ve banka içinde yapılacak diğer tüm işlemlerde, Yani ama bununla birlikte kullanıcının bu işlemlerini yapmak için seçtiği bankanın Swift kodunu bilmesi gerekmektedir.

Özellikle yurt dışından ödeme almak ya da yurt dışına para transferi yapmak isteyen kullanıcıların kullandığı bir sistem olup her bankanın kendine ait bir Swift kodu mevcuttur. Başka bir deyişle  Swift bu gönderim ve para transfer işlemlerinde bankaların belirli bir standarda uygun olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda Bu standardı sağlayan Swift kodları Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication kurumunun baş harflerinden oluşmaktadır.

Banka Swift Kodu Ne İşe Yarar?

Swift(BIC) kodları her bankaya özel bir koddur. Yani Aynı zamanda bununla birlikte BIC numaraları tayin edilirken, lakin  finans kuruluşunun ismi ve bulunduğu şehre göre tayin edilmektedir. Bunun yanında , ama lakin

Her finans kuruluşunda mevcut olan BIC kodu finans kuruluşlarının merkezleri ve birimlerinin üstlendiği ama görevlere göre bir ya da birden fazla bic koduna sahip olabilmektedirler. Bu sayede Banka operatörlerinin bilgisayarları aracılığı ile girdikleri mesajlar ve kodlar gönderilecek olan karşı bankaya özel bir ağ yardımı ile iletilmektedirler. Böylelikle Swift (BIC) kodu söz konusu bankayı tanımlayan sekiz ya da on bir haneli kodlardan oluşmakta olup bu kodlar tüm dünya bankacılık sistemlerinde belli bir standarda sahiplerdir.

Swift kodlarını oluşturan sekiz ila on bir haneli kodların oluşumu belli bir sisteme ve standarda sahiptir. Bu kodlar oluşurken ilk olarak dört hane banka kodunu temsil etmektedir. Daha sonraki iki karakter ISO ülke kodunu belirtmektedir. Sonraki iki karakter yerel kodu göstermekte olup bazı ülkelerde bu yerel kod üç haneli olabilmektedir.

Verilmesi zorunlu olmayıp eğer verilmiş ise son olarak üç karakter bankanın şube kodunu belirtmektedir. Merkez şube için XXX kullanılır. Bununla birlikte yapılan işlemin iletilecek olduğu bankanın merkez şubesine yönlendirilmesi anlamına gelmektedir.

son olarak Swift kodları büyük harfler kullanılarak yazılmaktadır. Özellikle Bu harflerde İ, Ş, Ç gibi noktalı harfler yerine I,S,C gibi noktasız harfler kullanılmaktadır.

Türkiye için tüm bankaların swift kodları

Akbank: AKBKTRIS

Albaraka Bank: BTFHTRIS

Abank: ALFBTRIS

Anadolubank: ANDLTRIS

Bank Asya: ASYATRIS

Burgan Bank: TEKFTRIS

Denizbank: DENITRIS

Fibabank: BCOMTRIS

QNB Finansbank: FNNBTRIS

Garanti Bankası: TGBATRIS

Halk Bankası: TRHBTR2A

HSBC Bank: HSBCTRIX

ING Bank: INGBTRIS

Türkiye İş Bankası: ISBKTRIS

Kuveyt Türk: KTEFTRIS

Odeabank: ODEATRIS

TEB(Türk Ekonomi Bankası): TEBUTRIS

ICBC Bank: TEKBTRIS

Turkish Bank: TUBATRIS

Turkland Bank: TBNKTRIS

Türkiye Finans Bankası: AFKBTRIS

Vakıf Bank: TVBATR2A

Yapı Kredi: YAPITRISFEX

Şekerbank: SEKETR2A

Ziraat Bankası: TCZBTR2A

Adabank: ADABTRIS

Aktif Yatırım Bankası: CAYTTRIS

Arap Türk Bankası: ATUBTRIS

Bank Mellat: BKMTTRIS

Bankpozitif: BPTTRIS

Credit Agricole Yatırım Bankası: BSUITRIS

Deutsche Bank: BKTRTRIS

Diler Yatırım Bankası: DYAKTRIS

GSD Yatırım Bankası:GSDBTRIS

Habib Bank: HABBTRIS

JPMorgan Bank: CHASTRIS

Merril Lynch Yatırım Bankası: MLMBIE2XIST