Yerlilerin DTH’larında düşüş devam ediyor; yabancı sermaye girişi çok kısıtlı

Yerlilerin DTH’larında düşüş devam ediyor; yabancı sermaye girişi çok kısıtlı

TCMB haftalık bilgilerine nazaran:

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduat hesapları (DTH) 21 Mayıs haftasında 227,7 milyon dolar olarak 14 Mayıs haftasında nazaran 215 milyon dolar arttı.

Gerçek şahısların yabancı para mevduatları 392 milyon dolar artışla 142,8 milyar dolar,

Hükmî bireylerin yabancı para mevduatları 177 milyon dolar azalışla 84,9 milyar dolar oldu.

Parite tesirini ayırınca:  Yurt içi yerleşiklerin DTH’ları gerçek şahıslarda USD 0,6 milyar ve hukukî şahıslarda USD 0,4 milyar azalmış durumda.

Yerleşiklerin döviz mevduatı Ocak ayında 236 milyar dolarla tepeye ulaşmış ve Mart ortasında 230 milyar dolara gerilemişti. Ağbal’ın banka lideri olduğu periyotta yapılan faiz artışları, sermaye girişi ile kıymetlenen TL bu süreçte tesirliydi.  Ağbal’ın Mart ortasında beklenmedik vazifeden alımı ile süratle paha kaybeden TL yerlilerin döviz mevduatlarında kar satışı yapmalarına kapıyı açmıştı.  Böylelikle yerlilerin döviz mevduatları Nisan başında 221,2 milyar dolara gerilemişti. O tarihten beri kademeli olarak yükselişte.

Yabancılar portföy girişi yapıyor ancak sayılar küçük

Yabancı yatırımcılar, Mart ayında Ağbal’ın vazifeden alınmasıyla başlayan sermaye kaçışından bu yana en fazla haftalık girişi gerçekleştirdi. 21 Mayıs haftasında yabancı yatırımcılar tahvil tarafında 175 milyon dolarlık, pay senedi tarafındaysa 51 milyon dolarlık alımı yaptı.  Bu haftanın bilgileriyle arka arda dört haftadır yabancılar tarafında net portföy girişi izleniyor.  Yeni Lider Kavcıoğlu’nun erken bir faiz indirimi yapmayacağı açıklamaları bu harekette tesirli.

Kelam konusu son dört hafta toplam:

– Pay senedi alımı USD 223 milyon; Ağbal’ın gidişinden bu yana pay senedinden çıkış USD 896 milyon,

– Tahvil alımı USD 351 milyon; Ağbal’ın gidişinden bu yana tahvilden çıkış USD 904 milyon,

– Ağbal’ın misyondan alınışından bu yana swap yoluyla çıkan USD 9,2 milyar dolar.

– Hasebiyle 19 Mart haftasından itibaren sermaye hareketlerinde USD 10,97 milyar dolarlık çıkış kelam konusu.